Мокрите кърпички:Най-честата причина за прибягването към мокрите кърпички е нуждата от изчистване на грим и липсата на време или просто умората и же
Мокрите кърпички:Най-честата причина за прибягването към мокрите кърпички е нуждата от изчистване на грим и липсата на време или просто умората и желанието да си легнем възможно най-бързо.За съжаление, невинаги алтернативните варианти са по-доброто решение. Макар че не предполагаме или може би не знаем, кърпичките за чистене на грим са значително по-вредни от лосиона за почистване.Какви са точните причини и до какво могат да доведат те?Когато използвате мокри кърпички за грим, част от тях остава по лицето ви. За разлика от лосионите за почистване, на които е стриктно обозначено, че е задължително да се изплакнат, козметичните фирми изтъкват този „плюс“ на мокрите кърпи, че веднага след използване сте готови. Независимо, че активните съставки и в двата продукта са доста сходни, оставането им по лицето може да предизвика зачервявания, инфекции, поява на пъпки, и като цяло – доста сериозни проблеми с кожата.Изсушаването на кожата е друг голям проблем на мокрите кърпички. Те съдържат алкохол, който не само разтваря някои вещества, но и дехидратира кожата. Освен това, те оставят след себе си фин слой от тази съставка, който на практика значително намалява свойствата на нощния крем, който много жени си поставят вечер, след почистването. Именно заради това, честото използване на мокри кърпички може да изсуши трайно кожата и да не позволи успешното действие и на хидратиращи продукти след това.Ако сте склонни към петна или поява на пъпки, то за вас е задължително да не използвате мокри кърпички. Не само, че не почиствате добре лицето, но и нанасяте допълнителен слой замърсяване, което се разнася по цялото ви лице и е сред основните причини за възпаление на упоритото акне.Консервантите, които се съдържат в повечето видове мокри кърпички също не са за подценяване. Метилизотиазолинонът, например, може да предизвика мехури, червени обриви и отоци, независимо, че се съдържа и в някои мокри кърпички, предназначени за бебета (избягвайте и тях).Ако все пак не можете да се справите и не виждате своята ежедневна рутина без присъствието на мокрите почистващи кърпички, то поне следете съставките им и задължително изплакнете добре лицето след използване.Aнтибaктepиaлнитe къpпички, кoитo мнoгo мaйки изпoлзвaт, ca oщe пo-oпacни, тъй кaтo бeбeшкaтa кoжa e нeвepoятнo чyвcтвитeлнa и нeжнa. Пopaди тaзи пpичинa aлepгичнитe peaкции мoгaт дa бъдaт oщe пo-cepиoзни зa мaлкoтo ви дeтe.Cпeциaлиcтитe cъвeтвaт дa изпoлзвaтe мoкpи къpпички caмo пpи пътyвaния и пpи крайна нyждa – нe cи гo пoзвoлявaйтe в дoмaшни ycлoвия – пo-дoбpe дa изтъpпитe извecтнитe кpaткoтpaйни нeyдoбcтвa, кoитo идвaт c тoплaтa вoдa и caпyнa, oткoлкoтo пocлe дa тъpпитe дългoтpaйни нeyдoбcтвa вcлeдcтвиe нa aлepгичнa peaкция.
Има ли алтернативи на мокрите кърпички?Краткият отговор е: „Разбира се – сухи кърпички и шишенце с вода или спирт, според нуждата и с ясното съзнание, че голяма част от материала върху кърпичките ще попие в тялото ви и ще влезе в кръвоносния поток.“Но има и други възможности. Какво по-хубаво от това да използваме натурални вещества за нашата кожа? Различните масла като кокосовото, бадемовото масло, зехтина, маслото от жожоба и други могат да се превърнат в отлично средство за премахване на грима.Млякото , което пиете, може да го използвате и за почистване на вашата кожа. Да не забравяме, че Клеопатра се е къпела с мляко. Млякото е страхотно средство за премахване на грима и нежен ексфолиант. След като почистите кожата си с напоен тампон с мляко, измийте се и с вода.* * *
Веро:За всеки, четящ етикетите на продуктите, които използва в ежедневния си живот, едва ли е изненада, че популярните препарати за миене на съдове представляват коктейл от агресивни отрови, които не само че влизат в пряк контакт с нашите ръце, но и частички от тях остават по съдовете и приборите за хранене, а оттам – проникват незабелязано в нашите тела.Тук предлагам две рецепти за веро от естествени съставки с отлична ефективност.Рецепта 1:Необходими съставки:100гр. настърган домашен сапун; ако нямате, вземете подходящ екологичен или си направете. Не слагайте сапуни с глицерин, защото се получава нещо като мазна мембрана при употреба.1 литър вода2 ч. л. сода бикарбонат2 с.л. бял оцет (ако водата във вашия град е по-твърда, добавете повечко оцет)15-20 капки етерично масло (по желание)Начин на приготвяне:- Настъргания сапун се слага в тенджерка с водата и се загрява до стапяне, но не го оставяйте да завира.
- Отдръпнете тенджерата от котлона и сложете содата. Ако не дръпнете от огъня и сместа е твърде топла, със содата всичко ще излезе навън.
- Разбъркайте хубаво и добавете оцета и етеричното масло.
- Хубаво е след като поизстине леко да го миксирате защото се получава една шупнала не особенно хомогенна смес, с разни меки плуващи буци. Може дори да го минете през сито.
- Сипете готовата смес в шише или буркан след като изстине. Ако по време на изстиването се получи твърде гъста смес, която не тече от бутилката, можете да я затоплите пак на котлона и да я разредите с още вода до постигане на желаната гъстота.
- Лимоните се нарязват на дребно и се пасират заедно със солта и малко вода на хомогенна каша.
- Сместа се прехвърля в тенджера и се добавят остатъка от водата и оцета. Вари се на умерен огън. 10 минути след завиране на сместа се сваля от котлона и се оставя да изстине. Добре е да се бърка непрекъснато с дървена лъжица, за да не засъхва на дъното. Когато е готова, сместа прилича на гъст крем. Миризмата на оцет се изпарява при варенето и остава само един много приятен цитрусув аромат.
- Готовото и вече изстинало веро се прехвърля в удобен съд (кутия, буркан, празна бутилка от веро или друго).
COMMENTS